19 Eylül Gaziler Gününü Kutladık
19 Eylül Gaziler Gününü Kutladık
Okunma Sayısı: 18872

Tüm Şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden Gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğiliyoruz.

Çay İlçemizde 19 Eylül Gaziler Günü Kutlaması saat: 11.00’de Dörtyol Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başladı.
Törene Çay Kaymakamı Mehmet Durgut, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yıldırım, İlçe Jandarma Komutanı J. Tğm. Murat Çakır, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Şahin,
Kıbrıs ve Güneydoğu Gazilerimiz, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Temsilcileri,  katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı J. Astsb. Kd Çvş Arif Yılmaz yaptı.

Yılmaz konuşmasında; Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin yanı sıra, Kore Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin var oluş mücadelesinde ve iç güvenlik harekâtı sonucunda kazanılan zaferlerden dolayı gazilerimizi onurlandırdığımız gündür. Dün olduğu gibi bugünde aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmez bütünlüğü ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.
19 Eylül 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 'mareşal' rütbesi ve 'gazilik' unvanının verildiği gün olan 'Gaziler Günü'nü kutluyor, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşen tüm şehitlerimizin ve ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurlarında saygı ile eğilir, sevgi ve şükranlarımızı sunarız dedi.  
Dörtyol’daki törenin ardından Çay Şehitliği ziyaret edildi. Çay Müftülüğü İmam Hatipleri tarafından Kuranı Kerim tilavet ve yapılan duanın ardından tören sona erdi.